Apokalypsa Mňau

https://www.kristofmagnusson.de/apokalypse-miau/
https://www.kristofmagnusson.de/apokalypse-miau/
Foto: Birgit Hupfeld
Foto: Birgit Hupfeld

VENJAMIN Teď opravdu jenom mezi náma. Tak nepřístupnej jsem přece zase nebyl… Jak jsme byli po oslavě premiéry spolu na provazišti? Vzpomínáš na to někdy?

META Člověk obecně pořád víc vzpomíná na to, co bylo.

VENJAMIN Divný, viď? Jsi o 15 let mladší než já a vypadáš tak staře. Když už moje tehdejší mladá milenka vypadá jako ty, pak…

META Víš, co je pro mě strašný na stárnutí? Čím jsem starší, tím víc na tomhle světě trpím. O. k., dřív jsem taky pořád hrozně trpěla, ale tenkrát jsem si ještě myslela, že se všechno zlepší, protože přece bojuju za dobrou věc. A teď mi táhne na šedesát a pořád mě ještě soudí podle toho, jak vypadám, jen už ten výsledek není tak pozitivní jako dřív.

VENJAMIN No, komplimenty už říkat nesmím.

META Každý tvůj výrok o mým zevnějšku je symptomem sexisticky predestinovaný šovinistický struktury.

VENJAMIN A já myslel, že jsem teď extrémně nesexistickej, když ženu nepochválím za to, jak dobře vypadá, a místo toho zcela neutrálně a nesexisticky zmíním proces stárnutí, který se týká nás všech.

META Říct ženě, že je z ní stará kýna, teda není žádnej feministickej počin. Venjamine, proboha, jak dlouho ti už říkám, že musíš myslet taky na race, class a gender?

VENJAMIN A jak dlouho už tě prosim, abys mi vysvětlila, co to znamená?

META Jak mám vysvětlovat něco někomu, jehož úspěch je založenej na tom, že to nechápe.

VENJAMIN Mám holt jiný témata. Musíš divákům…

META … a divačkám…

VENJAMIN … pořád dokola říkat, že za stav světa jsou zodpovědný americký koncerny a jejich imperialismus. Ne pár sopek nebo trocha plastů v moři. A ani ne pár starejch bílejch chlapů, který neříkaj diváci a divačky.

META Tohle otřepaný vidění světa pohledem starých mužů je pomalu out.

VENJAMIN Co je "in" nebo "out", mi bylo vždycky jedno. Dělám to, co je důležitý.

META Všiml sis někdy v poslední době, jaký lidi se choděj dívat na tvoje věci?

VENJAMIN Pořád mi ještě tleskají vestoje.

META Pokud dokážou bez pomoci vstát.

KRISTOF MAGNUSSON

APOKALYPSA MŇAU (Apokalypse Miau)

komedie, satira

(4 muži, 4 ženy)

A vítězem se stává...

Blíží se slavnostní předávání nejvýznamnější divadelní ceny! Červený koberec čeká a sál září. Skvělá zábava zaručena a samozřejmě nebude chybět ani spousta jídla a pití. Přijďte prosím ve slavnostním.

A spekulacím odzvonilo, nominace byly vyhlášeny! Moderátorka a hostitelka Bonnie van Klomppová nadšeně představuje favority, mezi nimiž jsou slavní herci Celeste Engelová, Konrad Fidelius a Erasmus Selbach-Stein, dále režiséři Meta Gleibergová a Wenjamin Olinde a choreografka Diana Blavatská.

Pohled do zákulisí ve VIP zóně v nás vyvolává mírné rozčarování, ale nenecháme se odradit od zábavy. Hlavně, že je tu bufet, i když opět s okurkou na sýrovém chlebíčku. A pak, jen tak mimochodem, svět opravdu končí. Černá díra už pohltila velkou část světa. Divadlo nakonec zasáhne meteorit. Zúčtování musí pokračovat, černá díra se blíží. Ano, byl to skvělý večer!


Hry byla uvedena ve Volkstheater Wien v prosinci 2022, připravuje se v dalších divadlech na velkých scénách (Giessen březen 2024, Halle říjen 2024).

Více: 

https://www.kristofmagnusson.de/apokalypse-miau/

Písnička:

https://www.youtube.com/watch?v=LyPQEqOSfJo