Kardinální chyba

GLÖCKNER: Dodací doba čtyři týdny. S čepičkou se to možná nestihne.

KOCH: Proboha, Konrade! Už konečně přestaň s tou pitomou čepičkou! Máme sotva měsíc do největší události, kterou tohle biskupství zažilo za posledních 700 let. Přijede k nám Svatý otec. Papež. Nástupce svatého Petra. Zástupce Krista na zemi. Neomylná ústřední autorita římskokatolické církve. (...) Tahle návštěva je vrcholem mý kariéry, tvý kariéry a tohohle města až na věky, amen. Bude nás sledovat celej svět, Konrade. A proto bysme se teď měli soustředit a nepřemejšlet nad pitomostma. Je ti to jasný?

GLÖCKNER: Helmute, mohl by ses trochu ovládat? Myslím, že takhle by generální vikář s biskupem mluvit neměl.

KOCH: (ironicky) Promiňte, Excelence. Ale nezapomínej, že tenhle generální vikář maká na návštěvě papeže už měsíce. Jenom kvůli tomu jsem se odstěhoval z krásnýho domu na venkově sem do zatuchlý cimry. S výhledem na popelnice. A starám se dennodenně o deset tisíc detailů, zatímco pan biskup si tady poletuje po okolí, rozdává úkoly, dobře vypadá a chodí si s důležitejma lidma do drahejch restaurací.

GLÖCKNER: Drahý restaurace patří k mým povinnostem. Myslíš, že mě to baví?


ALISTAIR BEATON, DIETMAR JACOBS

Kardinální chyba (Kardinalfehler)

komedie
4 muži, 2 ženy

Zdánlivě dokonalá malá německá diecéze. Ambiciózní biskup Konrad Glöckner se navíc prezentuje jako energický osvícenec a morální muž, který odhodlaně bojuje se všemi temnými stíny minulosti. Není divu, že ho Vatikán odmění návštěvou samotného papeže. Má požehnat tamní nejslavnější relikvii a strávit noc v biskupském paláci. Všechno musí proběhnout bez sebemenší chybičky. Jenže během příprav na návštěvu Svatého otce se pod zdánlivě dokonalým povrchem začne schylovat ke skandálu, který může smést nejen biskupa, ale i celou diecézi. Pro všechny zúčastněné tak začne platit jen jedno pravidlo: skandálu je třeba zabránit všemi možnými prostředky… Úplně všemi…

Tématem komedie je zneužívání moci v katolické církvi. Autorům se toto závažné téma podařilo zpracovat s velkou dávkou situačního i konverzačního humoru, satiry a lehké provokace.