Jednou hole, jednou na nože

https://www.djkt.eu/repertoar/jednou-hole-jednou-na-noze-2022
https://www.djkt.eu/repertoar/jednou-hole-jednou-na-noze-2022

ALMUT zapaluje si cigaretu, od této chvíle kouří (téměř) bez přestávky

Až přijde čas, všechno ti vezmou. Všechno, co ještě máš. Klíče od bytu, nábytek, umělou palmu. Vezmou ti právo vstávat, kdy chceš, a chodit spát, kdy chceš. Právo jíst nezdravě, právo necpat do sebevitaminy a právo zobat prášky na spaní, co hrdlo ráčí. Právo být osamělá. A když ti to všechno vezmou, tak ti daj ... no, co ti pak daj?

KARLOTTA, SUZANNA, MARLEN

Životopisný dotazník.

ALMUT

To je jejich první dárek, další budou následovat, například

SUZANNA

seznam s nabídkou zájmových aktivit,

KARLOTTA

formulář, jak se ti líbil poslední trénink paměti

MARLEN

a jaký je tvůj bodový zisk z opičí dráhy při cvičení proti osteoporóze,

ALMUT

Ale životopisný dotazník je první. Je to dárek, takže nebuď nevděčná, zůstaň v pohodě.

MARLEN

Pořád zůstaň pěkně v pohodě.

ALMUT

A hlavně se přestaň tvářit, jako by umělá palma byla pravá a samota chtěná. Jako by byl tvůj starý život, než ti ho sebrali, v pořádku. S tím vážně přestaň.

SUZANNA

Dobrá věc, takový životopisný dotazník.

ALMUT

Je v něm všechno, číms kdysi byla. Zaměstnaná, aktivní, úspěšná. Jsou v něm tvoje koníčky, teda ty, kterés kdysi měla. Jízda na kole, malování na sklo, modely železnic.

SUZANNA a MARLEN

Sex.

ALMUT

Zeptají se tě, jestlis byla dřív spíš šťastná nebo spíš nešťastná. Jestlis byla chronicky nemocná, jestlis měla deprese. Zeptají se tě dokonce i na to, jaká je tvoje oblíbená barva, a když si do kolonky zapíšou

KARLOTTA, SUZANNA, MARLEN

černá

ALMUT

hned udělají šipku do kolonky

KARLOTTA, SUZANNA, MARLEN

deprese

ALMUT

kde je velký tlustý křížek. Když řekneš, že tvojí oblíbenou barvou je teď žlutá, teplá, živá žloutkově žlutá, tak na to ti sere pes. Řekneš: Přestala jsem malovat na sklo a radši bych se teď věnovala bojovým sportům. Žádná reakce. Řekneš: Dřív jsem bývala dost nešťastná, teď bych byla radši šťastná, kdyby to šlo. Žádná reakce. Pak se tě zeptají

SUZANNA

jestli si ještě zvládneš dojít sama na záchod,

KARLOTTA

jak chceš mít teplou vodu na koupání,

MARLEN

a jestli už sis zařídila pohřeb.

ALMUT

Tolik na téma budoucnost. Teď k minulosti.

ANITA AUGUSTIN

Jednou hole, jednou na nože (Der Zwerg reinigt den Kittel)

(4 ženy, 1 muž)

Čtyři starší dámy sedí za mřížemi. Zní to jako žert, leč dámám to vtipné nepřijde - napadly totiž ministryni sociálních věcí.

Přitom původně mělo být všechno jinak. Chtěly si užívat v domově důchodců nadstandardní péči tím, že budou hrát nepříčetné a traumatizované.

Autorka se nekompromisně ptá, jak vlastně senioři chtějí a mohou žít. Čtyři hlavní postavy jsou komediální výzvou pro čtveřici zkušených hereček: silná kuřačka s poruchou spánku, bývalá učitelka tělocviku v maskáčích, flegmaticky šťastná "velryba" a "čarodějnice". Tuto čtveřici doplňuje spiklenecký mladý herec, který se sportovním nadšením hraje ostatní epizodní role (např. sestru, ministryni, řidiče autobusu, číšníka, osazenstvo domova seniorů).

Hra byla s velkým úspěchem uvedena na přehlídce nových inscenací Ruhrfestspiele v Recklinghausenu v květnu 2014, poté v Schauspiel Frankfurt.

Českou premiéru uvedlo 29. 10. 2022 Divadlo J. K. Tyla v Plzni.

https://www.djkt.eu/repertoar/jednou-hole-jednou-na-noze-2022

Slova autorky:

https://www.youtube.com/watch?v=MlPrZwii7i4