Starý bílý muž

https://renaissance-theater.de/produktion/kalter-weisser-mann/
https://renaissance-theater.de/produktion/kalter-weisser-mann/

Kevin: Abych řekl pravdu, na sociálních sítích často dostáváme zpětnou vazbu, že jsme sexistický.

Horst: V čem jsme, prosím vás, sexistický?

Kim: Například… v reklamě.

Horst: Jak to?

Kim: No po městě visí naše billboardy, na kterých se na gauči protahuje mladá holka, která má na sobě červenou podprsenku a string tanga, a jí jahody. A venku sněží.

Kevin: Jo. A nad ní je slogan: "Pro mimořádné příležitosti".

Alina: Vždyť víte, že jsem vždycky proti týhle reklamě protestovala. Ale vy a pan Steinfels jste ji chtěli za každou cenu.

Horst: Ano. Vždyť přece prodáváme dámský spodní prádlo. To máme navlíknout oplácanou čtyřicítku do podvlíkaček z žebrovaný bavlny a na plakát napsat: "Spolehlivá antikoncepce"?

Farář: Tak. Za dvacet minut otvírám dveře pro další smuteční hosty.

Rieke: Teda, já jsem tu reklamu upřímně řečeno taky nikdy nechápala. Když mám chuť na jahody, tak si přece nebudu svlíkat kalhoty.

Horst: Rieke, prosím vás, přestaňte nám do toho zase hloupě kafrat.

Rieke: Proč hloupě? Když si dáváte jahody, tak máte na sobě tanga? Nebo tady pan farář?

Farář: Panstvo, to už by vážně stačilo!

Kevin: Ten billboard je každopádně sexistickej.

Kim: A ještě k tomu venku sněží.

Horst: Proč ne?

Kim: Ta holka tam sedí ve spodním prádle – v době klimatických změn. Víte, kolik CO2 se vypustí do atmosféry, aby se ten pokoj vytopil?

Horst: Panebože, jak si představujete reklamu na spodní prádlo ve vašem politicky korektním světě? Starej transvestita sedí s lahví vincentky, oblečenej, v kulichu, vedle tepelnýho čerpadla, čte "Cosmopolitan" a za oknem mává nebinární černoch?

DIETMAR JACOBS, MORITZ NETENJAKOB

Starý bílý muž (Kalter weißer Mann)


3 muži, 3 ženy


Gernot Steinfels, zakladatel staré německé firmy Spodní prádlo Steinfels, zemřel, a jeho nástupce, šedesátiletý Horst Bohne, připravuje poslední rozloučení. Steinfels neměl rodinu, svůj život zasvětil práci, a proto pohřeb organizuje jeho firma, jejíž zaměstnanci chtějí obřad využít pro online marketing. Všechno by mohlo proběhnout hladce, ale krátce před zahájením obřadu si spolupracovnice Alina všimne nápisu na smuteční stuze: "V hlubokém zármutku. Spolupracovníci." Ale co zaměstnankyně? Genderově nevyrovnaná stuha odstartuje výbušnou debatu mezi budoucím ředitelem, "starým bílým mužem", Horstem Bohnem, a jeho mladšími zaměstnanci. Na přetřes přijdou témata jako gender, sexismus, rasismus, politická korektnost, LGBTQIA+, plus size modelky, work-life balance a další.


V Německu měla hra premiéru 26. 4. 2024 v Renaissance-Theater v Berlíně.